• uzun yazılara vardır bir bildiği deyip artı vermek

  .
  yazara bağlı. sevmiyorsam bu neyi bilebilir ki amk deyip eksilerim.

  harbiden!
  -3 ... nattleite
 • sözlük yazarlarının itirafları

  .
  gece saat 5:15.
  ikinci türk kahvemi bitirdim.
  windows'u terk ettim ve linux'a geçiş yaptım.
  bir yandan da 50'li yılların müziklerini dinleyerek hem tarihte bir yolculuk yapıyor, hem de o sanatçıların ruhlarını yad etmiş oluyorum.

  ruh halim gayet yerinde. şaşılacak şekilde doğru ilaç ve yöntem ile eskisinden iyi hissediyorum.
  artık yaşamak bana umut veriyor.
  mental olarak güçlendiğimi hissediyorum.

  guguk kuşu'ndaki kızılderilinin dediği gibi "bir dağ gibi güçlü hissediyorum kendimi."
  3 ... ketiapin
 • kutsal bakire

  .
  bayağı bir üst düzey laf sokan yazar.

  --spoiler--
  bana batan sana mı giriyor?
  --spoiler--

  imana geldim şu an, kıble ne tarafaydı?
  2 -2 ... yavuz ve unicorn
 • kazanova olma rehberi

  .
  her erkeğin bilip bellemesi gereken en bi mühim rehber, erkeklerden çok kadınları mutlu etmek için yazılmış bir kılavuzdur.

  imkan dahilinde yazımı sürer ve geliştirilir.

  1-) asla ve kat'a; hiç bir surette; konuşmaya meyilli ve çözüm bulmaya odaklı olmayın.

  erkek zihni kadın kısmısına göre daha mekanik ve matematiktir. kadın ağladığında hemen ona bir çözüm bulma yardım etme çabasına girer. erkek ya. yapma yavrum yapma güzel evladım. kadının problemine çare bulmaya çalışma ! sus ! hakim ol kendine ! kadın çare istemez, ilgi ister. dinle ! sadece dinle düşünme, çözüm arama. önce dinle ! bırak konuşsun rahatlasın. onun ruhu böyle var edilmiş. sen kabasın, katısın, o yumuşak, o kırılgan. sakin ol. içini dökmesine izin ver. çözümü sonra bulursun. bu bir sırdır. kadın çareden önce ilgi ve anlayış ister. zaten bunu bulunca o sikko problemini unutur bile sen merak etme. sen de mutlu olursun o da mutlu olur. unutma, birinci kural: çözüme odaklanma, dinlemeye anlamaya odaklan !
  11 -1 ... mosquito
 • cizreli mehmet

  .
  Aman ne komik ne kadar sevindirici aq.

  Boş boş işlerle ugrasacaginiza aç bir kuran-i kerim okuda adam ol.
  10 -26 ... s h a k t a r v8
 • kutsal bakire

  .
  gezgin olma hayallerinde bir tık keko bir yazar.

  Peşin Yeditepe: işbu giri tamamen önyargıdan oluşmaktadır.
  5 -2 ... planimdabuyoktu
 • yaran yanlış okumalar

  .
  (bkz: yaran yanlış okumalar)
  (bkz: yarak yalamış o kumalar)
  çoğunlukla yarması için kafadan uydurulmuş okumalardır.
  3 -2 ... prensest
 • sahih hadislere örnekler

  .
  hadisler kendi içlerinde, kur'an ve akıl ile çelişmekte olup, allah'a ve peygambere atılan iftiralardan oluşmaktadırlar. bu nedenle hadislerin aklen dini delil sayılmasının hiçbir mantıki yanı yoktur.
  sevgili peygamberimize bir şekilde isnat edilen bu ağır iftiraları yazmaya başlamadan önce “yazmaya bile utanıyoruz!”, “haşa!”, “tenzih ederiz!” gibi cümleler kurmak, yerinde olacak gibi görünüyor. işte size sahih(!) hadisler:

  ▬allah zamandır. (buhari, müslim, ebu davud, muvatta)
  ▬allah ahirette peygamberlere kimliğini kanıtlamak için, bacağını açıp, baldırını gösterir.(buhari, müslim)
  ▬allah, muhammed peygamber ile görüşmüş ve el sıkışmış. (hanbel)
  ▬allah müslümanlara günde elli vakit namaz kılmayı farz kılmış ancak miraç gecesi’nde -musa peygamber’in tavsiyeleri üzere- muhammed peygamber, allah ile pazarlık yaparak bunun günde beş vakte indirilmesini sağlamış. (buhari, müslim, tirmizi)
  ▬kalp, allah’ın evidir. (suyuti)
  ▬kişinin saçının veya sakalının beyazlaması, allah tarafından bir lekelenmedir. (müslim)
  ▬melekler, içerisinde köpek veya suret bulunan eve girmezler. (buhari)
  ▬kur’an’ın yedi farklı okunuşu mevcuttur. (buhari)
  ▬kur’an’ın çoğu suresi ve ayeti, mushaflara yazılamadan kaybolmuş. (suyuti)
  ▬tevbe suresi uzunluğundaki bir kur’an suresi mushaflara yazılmamış. (zerkeşi)
  ▬ahzab suresi mushaflara eksik yazılmış. (hanbel, suyuti)
  ▬beyyine suresi mushaflara eksik yazılmış. (tirmizi)
  ▬müsebbihat surelerinden birine benzeyen bir kur’an suresi mushaflara yazılmamış.(zerkeşi)
  ▬kunut duaları aslında birer kur’an suresiymiş. (zerkeşi)
  ▬nasıl cihat edilmesi gerekteği hususundaki bazı kur’an ayetleri, mushaflardan çıkarılmış. (suyuti)
  ▬kimlerin kurtuluşa ereceği ve allah tarafından nimetlendirileceği hususundaki iki kur’an ayeti mushaflara yazılmamış. (suyuti)
  ▬tarihteki ilk mushaf oluşturulmadan önce- birgün aç bir keçi; aişe annemizin karyolasının altındaki, recm ayetinin yazılı olduğu sayfayı yemiş ve o nedenle bu ayet mushaflara yazılamamış. (ibn-i mace, hanbel)
  ▬bakara suresi’nin 238. ayeti mushaflara eksik yazılmış. (müslim, nesai, tirmizi, ebu davud)
  ▬felak ve nas sureleri aslında birer kur’an suresi değilmiş. (hanbel, taberani, bezzar)
  ▬leyl suresi’nin 3. ayeti mushaflara fazladan bir kelime ile yazılmış. (buhari)
  ▬kehf suresi’nin 79. ayeti’ndeki bir kelime mushaflara hatalı yazılmış. (buhari)
  ▬kişi kur’an okuduğu vakit ağlamalıdır. eğer içinden o an ağlamak gelmiyorsa, sanki ağlıyormuş gibi rol yapmalıdır. zira kur’an hüzün ile indirilmiştir. (ibn-i mace, beyhaki)
  ▬muhammed peygamber şifa niyetine deve sidiği içermiş, içtirirmiş. (buhari, müslim, nesai, tirmizi, ebu davud, ibn-i mace)
  ▬muhammed peygamber ihrama girerken saçına bal sürermiş. (ebu davud)
  ▬muhammed peygamber’in gömleği, zeytinyağcı gömleği gibiymiş. (iraki)
  ▬birgün muhammed peygamber bir yahudî tarafından büyülenmiş ve şuursuz bir biçimde günlerce ortalıkta dolaşmış. (buhari, hanbel)
  ▬birgün muhammed peygamber bir gazadan dönerken, etrafındaki sahabelere şu konuşmayı yapmış: …medine’ye varınca, zevcelerinizle cinsel ilişkiye girmeye bakın.(müslim)
  ▬birgün muhammed peygamber; katil, hırsız ve mürted olan birkaç çöl insanının yakalanarak diri diri gözlerinin oyulmasını, ellerinin kesilmesini ve harra’nın bir kenarına o şekilde atılarak ölüme terkedilmesini emretmiş. (buhari, müslim, nesai, tirmizi, ebu davud, ibn-i mace)
  ▬birgün muhammed peygamber’in bir zevcesi bir cariyesini azat edip, durumu muhammed peygamber’e izah edince, muhammed peygamber kendisine şöyle demiş: neden azat ettin ki? keşke dayılarına verseydin; böylelikle senin için daha hayırlı olurdu.(buhari, müslim, ebu davud)
  ▬muhammed peygamber vefat ettiğinde, zırhı, birkaç kilo arpa karşılığında bir yahudî’nin yanında rehin duruyormuş. (buhari, hanbel)
  ▬dünyadaki bütün kadınlarla evlenebilmek, vefat etmeden önce muhammed peygamber’e allah tarafından helal kılınmış. (nesai, tirmizi)
  ▬aişe annemiz ile muhammed peygamber evlendiklerinde, aişe annemiz altı, muhamed peygamber ise elli küsür yaşındaymış ancak üç yıl sonra gerdeğe girmişler yani aişe annemiz dokuz yaşındayken. (buhari, müslim, nesai, ebu davud)
  ▬muhammed peygamber dokuz zevcesi olduğu halde, tek bir gecede hepsinin üzerine dolaşırmış. (buhari)
  ▬muhammed peygamber’in on bir zevcesi varmış ve kendisine otuz erkeğin cinsel gücü, allah tarafından verilmiş. (buhari, nesai)
  ▬muhammed peygamber nerede güzel bir kadın görse, hemen eve gider ve ihtiyacını zevceleriyle giderirmiş. (buhari)
  ▬muhammed peygamber; zevcelerinin hayız dönemlerinde mübaşerette bulunmak isterse, onlara izar (bir çeşit örtü) giymelerini emreder ve sonra da sine ve göğüslerine iltizamda (temasta) bulunurmuş. (nesai)
  ▬muhammed peygamber oruçluyken, zevceleri ile mübaşerette bulunurmuş. (buhari, müslim, ebu davud, muvatta)
  ▬imrankızı meryem, firavun’un zevcesi asiye ve musa peygamber’in kız kardeşi gülsüm, muhammed peygamber’in cennette zevcesi olacak. (ibn-i mace, taberâni)
  ▬birgün aişe annemiz kendisine namahrem iki adama, gusûl abdesti almayı, bir perdenin arkasından, uygulamalı olarak tarif etmiş. (buhari, müslim)
  ▬birgün aişe annemize, kendisine namahrem bir adam misafir olmuş. ertesi sabah aişe annemiz bu adama elbisesine bulaşan menileri nasıl temizlemesi gerektiğini, sözlü olarak tarif etmiş. (müslim)
  ▬muhammed peygamber, ebu bekir halife, ömer halife ve osman halife namaz kılarken besmele okumazmış. (buhari, müslim, ebu davud, muvatta)
  ▬ömer halife, çevresindeki insanlardan utanmasaymış, bir şekilde kaybolan recm ayetini tekrar yazıp, mushaflara ekleyecekmiş yani ömer halife, çevresindeki insanlardan utandığından ötürü mushaflar eksik kalmış. (buhari, müslim, tirmizi, ebu davud, muvatta)
  ▬muhammed peygamber’in döneminde mescitlere köpekler girer çıkarmış ve hatta işermiş ama sahabeler temizlemek için işeklerin üzerine su bile dökmezmiş. (buhari, müslim, ebu davud)
  ▬birgün muhammed peygamber’in izni ile ihramdan çıkan bazı sahabeler, zekerlerinden (erkeklik organlarından) meni damlaya damlaya mina’da bulunan zevcelerine yönelmiş.(buhari, müslim)
  ▬bir gazvede bazı sahabeler; esir bazı arap kadınlara karşı cinsel arzu duymuş ve azil yapmak (dışarıya boşalmak) istemiş ama bunu yapmadan önce, muhammed peygamber’e danışmaya karar vermiş. bunu duyan muhammed peygamber de kendilerine, azil yapmamalarını (dışarıya boşalmamalarını) söylemiş. (buhari, müslim, nesai, tirmizi, ebu davud, muvatta)
  din günü’nde bütün peygamberler korku içerisinde canlarının derdinde iken, sadece muhammed peygamber ümmetini düşünecek. (buhari)
  ▬ibrahim peygamber seksen yaşında, keserle sünnet olmuş. (buhari, müslim)
  ▬mehdi, meryemoğlu isa’nın ta kendisidir. (ibn-i mace)
  ▬musa peygamber, canını almaya gelen ölüm meleğine tokat atmış ve meleğin gözü çıkmış. (buhari)
  ▬musa peygamber birgün yıkanırken elbiselerini çıkarıp, bir taşın üzerine koymuş ama taş elbiselerini alıp kaçmış. bunun üzerine musa peygamber taşı kovalamaya başlamış ve o ara israiloğulları’ndan bir grup, o’nu bu vaziyette (anadan doğma, çırılçıplak) görmüş. daha sonra musa peygamber taşı yakalamış ve altı yedi kez dövmüş. (buhari)
  ▬birgün süleyman peygamber; allah’ın yolunda cihat edecek erkek çocuklar doğurtabilmek için, bir gecede doksan zevcesi ile birlikte olmuş. (buhari, nesai)
  ▬erkeğe zevcesini neden dövdüğü sorulmaz. (ebu davud)
  ▬kadının namazları ve hiçbir iyiliği, kocası kendisinden razı oluncaya kadar, allah tarafından kabûl olmaz. (taberani)
  ▬kadın, kocası kendisinden razı olduğu halde ölürse cennetliktir. (riyaz’üs)
  ▬kadının cihadı, kocası ile iyi geçinmektir. (taberani)
  ▬kadın; kocasının vücudu irinle kaplı olsa da, tüm irini diliyle yalayarak temizlese, yine de kocasının hakkını ödemiş olmaz. (hanbel)
  ▬kadınlar arasında iyi bir kadın, yüz karga arasında alaca bir karga gibidir. (buhari)
  ▬uğursuzluk; kadında, evde ve attadır. (buhari)
  ▬sütresiz olarak namaz kılan bir kişinin kıldığı namaz; önünden eşek, domuz, yahudî, mecusî veya kadın geçerse bozulur. (buhari, müslim, muvatta)
  ▬kadına danışılmalı ve ne derse, tam tersi yapılmalıdır. (suyuti)
  ▬kadına yazı öğretilmemelidir; dikiş ve nur suresi öğretilmelidir. (ibnü’l cevzi)
  ▬şeytan helada insanların makatlarıyla oynar. (ebu davud)
  ▬şeytan; namaz için çağrı yapıldığı vakit, zart-zurt osurarak ortamdan uzaklaşır. (buhari, müslim)
  ▬eski hurma ile yeni hurma birlikte yenmelidir zira şeytan buna kızar. (ibn-i mace)
  ▬güneş, şeytan’ın iki boynuzu arasından doğar. (buhari)
  ▬allah hapşırmayı sever, esnemeden hoşlanmaz. zira esneme şeytan’dandır. (buhari, müslim, tirmizi, ebu davud)
  ▬şair şeytandır. (müslim)
  ▬deve şeytandır. (tirmizi, ebu davud)
  ▬tek yolcu şeytandır; iki yolcu şeytandır; üç yolcu ise cemaattır. (tirmizi, ebu davud, muvatta)
  ▬bir atlı, bir şeytandır; iki atlı, iki şeytandır; üç atlı ise bir gruptur. (tirmizi, ebu davud, muvatta)
  ▬güvercin şeytanedir. (ebu davud, ibn-i mace)
  ▬yılan, karga ve akrep fasıktır. (ibn-i mace)
  ▬bulaşıcı bir hastalık yoktur. (buhari, müslim, tirmizi, ebu davud, heysemi)
  ▬güneşte su ısıtmak, sedef hastalığına neden olur. (ebu nuaym)
  ▬burunda tüy bitmesi, cüzzama karşı bir güvencedir. (suyuti)
  ▬cinsel organa bakmak körlüğe neden olur. (ibn asâkir)
  ▬güzel kadının yüzüne veya yeşilliğe bakmak görmeyi artırır. (ebu nuaym)
  ▬etin kokuşmasının nedeni israiloğulları’dır. (buhari, müslim)
  ▬kişi sabahleyin yedi acve hurması yerse, ardından kilolarca zehir içse bile ölmez.(buhari, müslim, ebu davud)
  ▬içerisinde köpek leşleri, kadın hayız bezleri ve insan pislikleri olan kuyudan su içilebilir.(nesai, tirmizi, ebu davud)
  ▬eşeğin ve eti yenen hayvanın sidiğinden zarar gelmez. (hatib)
  ▬sema ile arz arası, beş yüz yıllık yürüme mesafesindedir. (tirmizi)
  ▬dünya bir balığın üzerindedir; bu balık, başını sallayınca, dünyada depremler olur.(ibn-i kesir)
  ▬dünya öküzün ve balığın üzerindedir. (suyuti)
  ▬dünyanın ömrü yedi bin yıldır. (ali b. hüsameddin)
  ▬konstantinopolis (istanbul) fethedilince, dünya hayatı allah tarafından sonlandırılacak.(tirmizi)
  ▬kim bir hadis söyler de, onun yanında aksırılırsa, o hadis haktır. (taberâni)
  ▬sözün en doğrusu, yanında hapşurulandır. (taberâni)
  ▬pirinç, insan olsaydı, halim selim bir adam olurdu. (cevzi)
  ▬boyacı ve kuyumcular insanların en yalancısıdır. (ibn-i mace)
  ▬satranç oynayanlar insanların en yalancısıdır. (beyhaki)
  ▬kişi besmele yazılı bir kâğıdı yerden kaldırırsa, allah tarafından, sıddıklardan yazılır.(muhammed b. ahmed zâhid)
  ▬hayatında üçüncü kez tövbe eden bir kişi, o andan itibaren ne kadar günah işlerse işlesin, allah tarafından affedilir. (buhari, müslim)
  ▬kişi, muhtaç durumdaki bir köre kırk adım yol gösterirse, allah, o kişinin gelmiş geçmiş, gelecek tüm günahlarını bağışlar. (ebu nuaym)
  ▬hocası bir çocuğa besmele okur da çocuk da bunu tekrarlarsa; hocanın, çocuğun, çocuğun annesinin ve çocuğun babasının cehennemlik olmaması için allah tarafından senet yazdırılır. (s. ebediyye)
  ▬kişi arefe günü oruç tutarsa, adem babamızdan sur’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katınca, kendisine allah tarafından sevap yazılır. (r. nasıhin)
  ▬amel defterinde yedi yüz besmele bulunan bir kişiyi allah cehennemden çıkarır.(muhammed b. ahmed zâhid)
  ▬muhammed peygamber’in kanından içmiş bir kişi cehennemlik olmaz. (heysemi, hâkim, askalâni)
  ▬kimin çocuğu olur da, bereket talebiyle ona “muhammed” ismini koyarsa, kendisi de çocuk da cennetliktir. (ibn bukeyr)
  ▬kişi çarşıya gider de “la ilahe illallahu vahdehu la şerîkeleh lehu’l-mulku ve lehu’l-hamdu yuhyî ve yumît ve huve hayyun la yemut, biyedihi’l-hayr ve hüve ala kulli şeyin kadîr.” diye dua okursa, allah ona bir milyon sevap yazar, bir milyon günahını siler ve derecesini bir milyon derece yükseltir. (tirmizi)
  ▬bir saat düşünmek, altmış sene ibadet etmekten daha hayırlıdır. (ebu eş-şeyh)
  ▬kişi besmele okuyarak bir işe başlarsa, tüm günahları allah tarafından affedilir. (i. rafii)
  ▬kişi besmele okuyarak yemek yemeye başlar ve “elhamdülillâh” diyerek yemek yemeyi sonlandırırsa, daha sofradan kalkmadan, tüm günahları, allah tarafından affedilir.(taberâni)
  ▬kişi cuma günü anne veya babasının kabrine gider de yasîn suresi okursa, tüm günahları, allah tarafından bağışlanır. (taberâni)
  ▬kişi bin besmele okursa, dört bin büyük günahı, allah tarafından affedilir. (muhammed b. ahmed zâhid)
  ▬kişi, allah’ın evlerinden bir ev süpürürse, allah, ona sanki dört yüz kez haccetmiş, dört yüz insan azat etmiş, dört yüz gün oruç tutmuş ve dört yüz kez gazveye çıkmış gibi sevap yazar. (deylemi)
  ▬kişi akşam namazından sonra, arada hiç konuşmaksızın altı rekât namaz kılarsa, bu, onun için on iki yıllık ibadet yerine geçer. (tirmizi)
  ▬kişi gurbette ölürse, şehit olur. (ibn-i mace)
  ▬deniz tutması sebebiyle kusan bir kişiye, allah tarafından şehit sevabı yazılır. (ebu davud)
  ▬kişi hastayken ölürse, şehit olur; kabir azabından kurtulmuş olur ve sabah akşam cennetten, allah tarafından rızıklandırılır. (ibn-i mace)
  ▬kişi, muhammed peygamber’in sidiğinden içerse, büyük ölçüde kendisini cehennemlik olmaktan korumuş olur. (beyhaki)
  ▬arefe günü tutulan oruç; iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve allah’ın yolunda cihat için verilen iki bin ata bedeldir. (t. gâfilin)
  ▬arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur. (müslim)
  ▬muhammed peygamber’i rüyasında gören bir kişi cehennemlik olmaz. (ibn asâkir)
  ▬kişi cuma günü ölürse, kendisine allah tarafından şehit sevabı yazılır ve kabir azabından da korunur. (sehavî)
  ▬kişi ishalden ölürse, şehit olur. (nesai, ebu davud, muvatta)
  ▬insanlardan en hayırlısı, borcunu en iyi ödeyendir. (buhari, müslim, nesai, tirmizi)
  ▬mescitte oturmak, okumadan da olsa mushaf’a bakmak ve alimin yüzüne bakmak ibadettir. (deylemi)
  ▬kertenkele katleden bir kişiye, kaç vuruşta katlettiği dikkate alınarak, allah tarafından sevap yazılır. (müslim)
  ▬alimin uykusu ibadettir. (rabbani)
  ▬fatiha suresi hangi niyetle okunursa okunsun, o niyet kesinlikle gerçekleşir. (sehavi)
  ▬savaşta çocukların veya kadınların katledilmesinde bir sakınca yoktur. (buhari, ebu davud)
  ▬namaz kılmayı terkeden kişiler öldürülebilir. (ebu davud)
  ▬her bid’at sapıklıktır lakin ibadetteki bid’at müstesna. (ibn arrak)
  ▬kişi; bekâr olan cariyesinin, kölesinin ve ücretlisinin avret yerlerine bakabilir. (ebu davud)
  ▬kadın kendisine haram olması için, yetişkin bir erkeği emzirebilir. (müslim, ibn-i mace)
  ▬cuma namazı; köle, kadın, çocuk ve hastalara vacip değildir. (ebu davud)
  ▬muhammed peygamber’in ümmetinin ihtilafı rahmettir. (suyuti)
  ▬varise, vasiyet yoktur. (buhari)
  ▬fare, israiloğulları’nın kaybolan bir ümmetidir. (müslim)
  ▬horoz öterse, melek görmüş demektir; merkep anırırsa, şeytan görmüş demektir.(müslim)
  ▬dünyanın son gününde her yer helak olup gidecek ancak mescitler bundan müstesna. zira onların bazısı bazısına eklenecek. (ibn adiy)
  ▬güneş ve ay, kıyamet günü’nde dürülüp, sarılarak ateşe atılmış iki öküzdür. (buhari)
  ▬kıyamet günü’nde hesaba çekilecek bir kişi, mutlaka helak olmuş demektir. (buhari, müslim, tirmizi, ebu davud)
  ▬toprağa diri diri gömülerek katledilen bir çocuk cehennemliktir. (ebu davud)
  ▬veled-i zina (zina sonucu doğan) bir kişi cehennemliktir. (ebu’l ferec)
  ▬cehennemde en şiddetli azaba uğratılacaklar ressamlardır. (buhari)
  ▬resim yapan bir kişi cehennemliktir. (buhari, nesai, tirmizi)
  ▬tasvirciler cehennemliktir. (buhari, tirmizi, ebu davud)
  ▬katil de maktûl de cehennemliktir. (müslim)
  ▬hamr (içki/sarhoş edici madde) kullanımının günah derecesi ile şirk’in günah derecesi eşittir. (nesai)
  ▬ayakta giyinmek haramdır. (tirmizi, ebu davud)
  ▬şarkı söylemek veya dinlemek haramdır. (tirmizi, ebu davud, ibn-i mace, taberani, deylemi)
  ▬çalgı aleti kullanmak veya dinlemek haramdır. (buhari, tirmizi, taberani, deylemi)
  ▬sarı renkli elbise giymek haramdır. (müslim, nesai, ebu davud)
  ▬allah saban veya ziraat aleti olan eve mutlaka zillet sokar. (buhari)
  ▬hacca ya da umreye gitmek ya da allah’ın yolunda cihat etmek gibi sebeplerin dışında, deniz taşıtına binmek haramdır ▬zira denizin altında ateş, ateşin altında deniz vardır. (ebu davud)
  ▬tavla oynamak haramdır. (müslim, ebu davud, muvatta)
  ▬satranç oynamak haramdır. (beyhaki)
  ▬aynı cinsten iki kişinin helaya gidip, avret yerleri açık vaziyette, beraberce hacet gidermesinde bir sakınca yoktur ancak o vaziyette konuşmaları haramdır. (ebu davud)
  ▬kırmızı renkli elbise giymek, harama yakın yasaktır. (tirmizi, ebu davud)
  ▬eti bıçakla keserek yemek, harama yakın yasaktır. (ebu davud)
  ▬namaz kılarken besmele okumak bir bid’attır. (nesai, tirmizi)
  ▬ölünün dünyadaki yakınları kendisi için ağlarsa, kendisine allah tarafından azap edilir. (buhari)
  ▬kadın parmağı kesmenin ceza hükmü şudur: kişi; kadının bir parmağını kesmişse, on deve fidye vermelidir; iki parmağını kesmişse, yirmi deve fidye vermelidir; üç parmağını kesmişse, otuz deve fidye vermelidir; dört parmağını kesmişse, yirmi (20) deve fidye vermelidir. (muvatta, hanbel)
  ▬ateşte ısınmış bir şeyi yiyip içmek abdesti bozar. (müslim, nesai, tirmizi, ebu davud, ibn-i mace)
  ▬deve eti yemek abdesti bozar. (müslim, nesai, tirmizi, ebu davud)
  ▬kişi içtiği şeyin içerisine üç kez solumalıdır zira bu; daha kandırıcı, daha salim ve afiyetlidir. (müslim)
  ▬eğer yiyecek ya da içecek dolu bir kaba sinek düşer de bir kanadı içine banarsa, diğer kanadı da bandırılmalıdır zira sineğin bir kanadında hastalık, diğerinde şifa vardır.(buhari, nesai, ebu davud, ibn-i mace)
  ▬bir erkek, bir kadınla evlenmek istediğinde, eğer yapabiliyorsa kadının, kendisini, onunla evlenmeye yönelten organlarına bakmalıdır. (ebu davud, beyhaki)
  ▬kişi uykudan uyandığı vakit, üç kez sümkürmelidir zira şeytan burnun içinde geceler.(buhari, müslim, nesai)
  ▬dünya işlerinde şaşkınlığa düşüldüğünde, hemen kabir ehlinden yardım dilenmelidir.(aclûni)
  ▬kişi bir ortamda oturacağı vakit -ıslak, pis, kokulu vs. olmasına aldırış etmeden- ayakkabılarını çıkarıp, oturduğu yerde sol tarafına koymalıdır. (ebu davud)
  ▬zenginler koyun, fakirler tavuk beslemelidir. (ibn-i mace)
  ▬kızlar sünnet edilmelidir lakin derin kesilmemelidir zira bu, kadına cinsel ilişki anlarında daha çok haz verir ve kocası için daha makbûldür. (ebu davud)
  ▬kişi dinini değiştirirse katledilmelidir. (buhari, nesai, muvatta)
  ▬iki yöneticiye birden onay verilirse, ikisinden birisi katledilmelidir. (müslim)
  ▬köpekler katledilmelidir. (müslim)
  ▬örümcek şeytandır ancak allah onun şeklini değiştirmiştir; binaenaleyh katledilmelidir.(suyuti)
  ▬karga, çaylak, akrep, sıçan ve yırtıcı köpek fasıktır; binaenaleyh katledilmelidir.(buhari, müslim, nesai, tirmizi, muvatta)
  ▬içki içerken görülen bir kişi ilk seferde dövülmeli, ikinci seferde de dövülmeli, üçüncü seferde de dövülmeli, dördüncü seferde de dövülmeli ancak beşinci seferde katledilmelidir.(nesai, tirmizi, ebu davud, ibn-i mace)
  ▬zina suçu sabit olan dul ya da evli bir kişi, toprağa göbeğine kadar diri diri gömülmeli ve taşlanarak hunharca katledilmelidir. (buhari, müslim, nesai, tirmizi, ebu davud, ibn-i mace, muvatta, hanbel)
  ▬cahiliye devrinde birgün birkaç maymun, zina eden bir maymunu recm etmiş. (buhari)
  ▬müşriklerin yaşlıları katledilmelidir. (tirmizi, ebu davud)
  ▬halife, kureyş soyundan olmalıdır. (hanbel, heysemi)
  ▬yemekten sonra eller, dille yalanmadan veya birisine yalatılmadan, mendile silinmemelidir. (buhari, müslim, ebu davud)
  kadınla cinsel ilişkiye girildiği anlarda pek fazla konuşulmamalıdır zira aksi durum, dilsizlik ve kekelemeye neden olur. (ibn asâkir)
  ▬bir evde üçten fazla yatak olmamalıdır zira dördüncü yatak şeytanadır. (müslim, nesai, ebu davud)

  Kaynak: http://19.org/tr/sahih-hadislere-ornekler/

  islam dininin tek kaynağı kur'an'dır!

  (bkz: hadislerin dinen delil sayılmasının mantığı/#35275599)
  17 -9 ... lunarliftoff
 • kuran da olmayan 200 hurafe

  .
  http://www.kurandakidin.com adlı internet sitesinin derlediği hurafe listesidir.

  BUNLAR KURAN’DA = DiN’DE YOK

  1-    Kuran’ın tek başına yetersiz olduğu iddiası

  2-    Hadislerin dinin kaynağı olması

  3-    Mezhep alimlerinin fetvalarıyla helal ve haram belirlenmesi

  4-    Mezhep çıkarımlarına göre Kuran’dan ayet iptal etmek

  5-    Mezhepleri dine eşitlemek, mezhep bağımlılığını farzlaştırmak

  6-    Kuran’ı musiki kitabı gibi anlamadan okumak

  7-    Kuran’ı ölüler için okunan bir kitaba çevirmek

  8-    Peygamber’in hadislerle Kuran dışı hükümler, farzlar, haramlar oluşturduğu iddiası

  9-    Tüm canlıların Peygamberimiz sayesinde yaratılmış olması

  10-   Peygamberler’i yarıştırma, Peygamberimiz’i en üstün Peygamber ilan etmek

  11-   Peygamberimiz’in, Peygamberlik öncesi hayatını bile taklide kalkmak

  12-  “Kuran eksiktir, detaylar başka kitaplardadır” demek

  13-  Bazı kimseleri evliya kabul edip Cennetlik ilan etmek ve mezarlarında dinin özüne aykırı saygı gösterileri yapmak

  14-  Tarikat şeyhlerini aşırı yüceltmek

  15-  Tarikatlardaki rabıta gibi uygulamalar

  16-  Bir tek Sunnilerin veya bir tek Şiilerin Cennetlik olduğunu iddia etmek

  17-   Şiilikteki gibi 12 imamın veya bazı tarikatlardaki gibi şeyhlerin hatasız olduğunu söylemek

  18-  Dine Arap geleneklerini sokmak

  19-  Şahsi görüşlerine uydurmak için dini, reformla değiştirmeye kalkışmak

  20-  “Peygamber’in sünneti” başlığıyla, hayatın her alanıyla ilgili uygulamaları dinsel uygulamalara çevirmek

  21-  Çoğunluğun her zaman doğru olduğunu savunmak

  22-  Mezheplerin tarihsel sürecini mezheplerin doğruluğuna delil saymak

  23-  Hanefilik diye bir mezhep

  24-  Şafilik diye bir mezhep

  25-  Hanbelilik diye bir mezhep

  26-  Malikilik diye bir mezhep

  27-  Caferilik diye bir mezhep

  28-  Maturudiye, Eşariye veya itikadi herhangi bir mezhebin taklitçiliği, eleştirilmezliği

  29-  Kuran’ın ezeli olduğu iddiası

  30-  Mezhep değiştirenlere sopa veya herhangi bir ceza öngörmek

  31-  Aklı inkar etmek, taklitçiliği üstün tutmak

  32-  Bilim düşmanlığı

  33-  Sanat düşmanlığı

  34-  Buhari diye bir hadis kitabına Kuran gibi uymak

  35-  Müslim diye bir hadis kitabına Kuran gibi uymak

  36-  Kütübü Sitte veya başka hadis kitaplarına Kuran gibi uymak

  37-  Şiilikteki gibi taklit mercilerinin varlığını savunmak

  38-  Sahabelerin (Peygamberimiz’i gören herhangi bir Müslüman) hangisine uyarsak uyalım doğruya erişeceğimiz iddiası

  39-  Saçları örtme zorunluluğu

  40-  Peçe takmak

  41-  Haremlik-selamlık uygulaması

  42-  Kadının tek başına seyahat edememesi

  43-  Kadının, erkeğin tüm vücudu irinle dahi kaplı olsa, o vücudu yalayarak temizlese, yine de erkeğin hakkını ödeyemeyeceği düşüncesi

  44-  Allah’tan başkasına secde edilseydi, kadının kocasına secde etmesinin gerekeceği iddiası

  45-  Kadının yönetici, devlet başkanı olamayacağı

  46-  Kadının yöneticileri seçme hakkının olmadığı

  47-   Kadının sesinin erkek tarafından duyulmaması gerektiği

  48-  Kadının Cuma namazını kılmaması

  49-  Kadının aybaşılıyken namaz kılmaması, oruç tutmaması

  50-  Kadınların aybaşılıyken Kuran okumaması, camiye girmemesi

  51-  Kadınla erkeğin el sıkışma yasağı

  52-  Kadının kalktığı yere soğumadan oturulamayacağı

  53-  Kadının kapalı bir yerde, erkekle baş başa kalmasının haram olması

  54-  Kadının, köpek ve domuzla beraber namazı bozan unsurlardan olması

  55-  Kadınların çoğunun Cehennemlik olması

  56-  Kadınların şerli olması

  57-  Kadınların eksik akıllı olması

  58-  Kadınlara evde hapisvari hayat yaşatmak

  59-  Kadınların kocası dışında erkeklerin duyacağı koku sıkmasının haram olduğu

  60-  Kadınların kaş aldırmasının haram olduğu

  61-  Kadının kocasına her işte itaatinin farzlaştırılması

  62-  Kadının kocasının  cinsel çağrısına her seferinde cevap vermesinin mecburi olması

  63-  Şahitlikte, “bir erkek eşittir iki kadın” ilkesinin uygulanması (bakara 282. ayet hariç. bu madde hakkında aşağıdaki linkte yer alan 'kadınların şahitliği' başlığını okuyunuz: http://www.kurandakidin.c...-uydurulan-dinde-kadin-2/ )

  64-  Kadının ailesinden izin almadan evlenmesinin yasaklanması

  65-  Zina edenin taşlanarak öldürülmesi

  66-  Zina ayetinin bir keçinin yemesiyle yok olduğu iddiası

  67-  Maymunların bile zina edenleri öldürdüğüne dair izahlar

  68-  Erkeklerin altın takmasının haram olması

  69-  Erkeklerin ipekli giysiler giymesinin haram olması

  70-  Yemekte altın, gümüş takımların kullanılmasının yasak oluşu

  71-   Heykel yasağı

  72-  Resim yasağı

  73-  Satrancın yasak oluşu

  74-  Müzik enstrümanları ve müzik dinleme ile ilgili yasaklar

  75-  Midye, karides gibi deniz ürünlerinin haramlaştırılması

  76-  At, eşek, vahşi hayvan etlerinin haramlaştırılması

  77-  Böbrek gibi bazı organların mekruh sınıfına sokulup, yenmesinin çirkin gösterilmesi

  78-  Sigaranın haramlaştırılması

  79-  Mekruh diye haramlardan ayrı Kuran’da olmayan yasaklar listesi ve belli oranda mekruhların harama eşit olacağı izahı

  80-  Cinsel ilişkinin örtü altında olmasının gerekliliği

  81-  Eşlerin cinsel ilişki esnasında bile birbirlerinin cinsel organlarına bakamayacağı

  82-  Mastürbasyonun yasaklanması

  83-  Doğum kontrolünün yasaklanması

  84-  Yıkanırken bile kişinin cinsel organının açıkta olmaması gerektiği, meleklerden utanması gerektiği, peştemalle yıkanmak gerektiği

  85-  Erkeklerin sünnet olması

  86-  Kadınların sünnet olması

  87-  Sakal bırakmanın sevaplığı

  88-  Sakal kesmenin haram olması

  89-  Saçları ortadan ayırmada sünnet sevabı arama

  90-  Saçları yağlamanın sevaplığı

  91-  Saçlara, sakala kına yakmanın sevaplığı

  92-  Erkeklerin sürme çekmesinin sevaplığı

  93-  Yüzükoyun yatmanın yasaklanması

  94-  Yer yatağında yatmak

  95-  Sağ ayakla evden çıkmak, eve girmek, yatağa girmek

  96-  Sol ayakla tuvalet gibi pis yerlere girmek

  97-  Tuvalet yaparken konuşma yasağı

  98-  Oturarak küçük tuvalet yapmak

  99-  Tuvaletin kıbleye karşı yapılmasının haram olması

  100- Sol elle yenenleri şeytanın yemesi

  101- Sarık sarmak

  102- Misvak kullanmak

  103- Cübbe giymek

  104- Entari giymek

  105- Şalvar giymek

  106- Beyaz, yeşil, siyah renkli giysilerde sevap aramak

  107- Sarı, kırmızı renkler giymemek

  108- Hurma, kabak gibi yiyeceklerde sünnet sevabı aramak

  109- Yemeği yer sofrasında yemek

  110- Yemeği aynı kaptan yemek

  111- Elle, üç parmakla yemek

  112- Suyu üç yudumda içmek

  113- Suyu oturarak içmek

  114- Yemeğin bitiminde parmakları yalayarak veya yalatarak temizlemede sünnet sevabı aramak

  115- Alkollü koku sürmemek

  116- Kolonya kullanmamak

  117- Kara köpekleri öldürmek

  118- Köpekleri eve sokmayı yasaklamak

  119- Geceleri aynaları kapamak

  120- Kuran’la veya Kuran’sız büyü yapmak

  121- Muska yazmak, taşımak

  122- Kuran’ı üfürük kitabı gibi kullanmak

  123- Islık çalmanın şeytan işi olması

  124- Tahtaya vurmaktan, nazar boncuğundan hayır beklemek

  125- Falcıları, cincileri dindar hoca sanmak

  126- Kurşun dökmek veya merdiven altından geçmemek

  127- Kara kediyi, kara köpeği uğursuz saymak,

  128- Çamaşırı belli günlerde yıkamanın, cinsel ilişkiye belli günlerde girmenin gerekliliğini iddia etmek

  129- Mevlit

  130- Ölünün 7., 40., 52. günlerinde törenler yapmak

  131- Kabir azabı ile ilgili hikayeler, kabir azabının kendisi

  132- Sırat köprüsünün kıldan ince olduğu, kesilen kurban üzerinde sıratın geçileceği izahları

  133- Üzerine idrar sıçratanın en çok kabir azabı çekecek kişi olması

  134- Ölünün yerine oruç tutmak

  135- Ölünün yerine Hacca gitmek veya birisini göndermek

  136- Ölünün arkasından ağlayınca ölüye azap olması

  137- Kıyametin saati hakkında açıklamalar (bu madde hakkında bu listeyi hazırlayandan farklı düşünüyorum)

  138- Mehdi’nin gelmesi

  139- Mehdi’nin Kufe’de, Şam’da veya istanbul’da çıkacağı iddiaları

  140- Mehdi’nin Deccal’i öldürmesi

  141- Deccal’in gelmesi

  142- Deccal’in ölüleri diriltmesi

  143- Dabbenin fil kulaklı, hınzır gözlü, öküz başlı olduğu

  144- Dabbenin Hz. Süleyman’ın asası, Hz. Musa’nın mührüyle gelmesi

  145- Hz. isa’nın yeniden yeryüzüne geleceği

  146- Hz. isa’nın Mehdi ile buluşması

  147- Yecuc ve Mecuc’un Türkler olması

  148- Yecuc ve Mecuc’un yerin altında bir karışlık adamlar olması

  149- Yecuc ve Mecuc’un kulaklarını yatak ve yorgan yapmaları

  150- Evrenin sonunda Güneş’in batıdan doğacağı

  151- Önünden birinin geçmesiyle namazın bozulacağı

  152- Namazda el bağlama şeklini, ayakların kaç santim aralıklarla duracağını belirlemek

  153- Orucu kasten bozanın iki ay kesintisiz oruç tutması gerektiği

  154- Haccı birkaç güne sıkıştırıp insanları perişan etmek

  155- Kurban bayramında kurban kesmek mecburiyeti

  156- Belli haramların Hacdan sonra başladığı veya haramlık derecesinin arttığı düşüncesi

  157- Zemzem suyunda, okunmuş şeker, tuz gibi maddelerde sevap aramak

  158- Zekatın ancak para elde bir sene durursa farz olduğu iddiası

  159- Abdesti kanın bozduğu iddiası

  160- Abdestin sırasını farzlaştırma

  161- Abdestte ve boy abdestinde ağız burun çalkalamayı farzlaştırma

  162- Namazda gülmenin abdesti bozduğu

  163- Boy abdestinde önce sağ, sonra sol tarafa üçer defa su dökmek gibi teferruatlarda sevap aramak

  164- Abdestin namaz dışında Kuran okumak için de mecbur tutulması

  165- Boy abdestsiz atılan her adımın günah olması

  166- Diş dolgusu olanların abdest veya boy abdestinin geçersiz olması

  167- Dövmesi olanların abdestinin ve boy abdestinin geçersiz olması

  168- Deprem ve selde ölenlerin şehit olması

  169- Karın ağrısından ölenlerin şehit olması

  170- Dünya’nın öküz ve balık üstünde olduğu

  171- Depremin bu balığın sallanması sonucu olduğu

  172- Güneş’in batışının, Güneş’in secde etmek için kaybolması olarak açıklanması

  173- Güneş batarken namaz kılmamak gerektiği

  174- Boğa, aslan, kartal suretinde meleklerin var olduğu iddiası

  175- Cebrail’in 600 kanadına ilişkin açıklamalar

  176- Allah’ın cennette baldırını açması

  177- Allah’ın Peygamber’in sırtına dokunması

  178- Allah’ın özel günlerde yeryüzüne inip, insanlarla tokalaşması

  179- Peygamber’in Allah’la pazarlığı sonucu namazı elli vakitten beş vakite indiği

  180- Halifelik müessesesi

  181- Arap dilini cennet dili, harflerini cennet harfi diyerek kutsallaştırmak

  182- Arap ırkını üstün görmek

  183- Her asırda bir müceddid geleceği iddiası

  184- Evreni yöneten kutupların, gavsların varlığı

  185- Tarikat şeyhleri gibi kimselere özel şefaat kontenjanları ayrıldığı iddiası

  186- Darül harp iddiasıyla kendi dışındakilere şiddeti meşrulaştırmak

  187- Darül harp iddiasıyla kendi dışındakileri soymak, haklarını çiğnemek

  188- Namaz kılmayanı öldürmek veya dövmek

  189- Orucu zorla tutturma, tutmayanı dövme

  190- Makyajlı veya açık kadınları dövmek

  191- Araba kullanan kadınları engellemek

  192- Müslümanlığı bırakanları (mürtedleri) öldürmek

  193- Savaş açmamış olsa da Müslüman olmayan milletlere savaş açmak

  194- Farklı mezhepten olduğu iddiasıyla Müslümanların kanını malını helal saymak

  195- Sırf ganimet için fetihlere kalkışmak

  196- islam’a hakareti öldürme sebebi görmek

  197- Berberlere sakal kesme yasağı getirmek

  198- içki içenleri dövmek

  199- Baskıyla dini yaymak

  200- Baskıyla dini yaşatmak

  alıntı:http://www.kurandakidin.c...-dine-ilavelerin-listesi/
  48 -28 ... lunarliftoff
 • sözlükte küfürün serbest olması

  .
  evet sözlükte küfür serbesttir ancak birine küfür etmek suçtur.
  mesela bazılarınızın anasını sikiyim bir özel kişi belirtmediği için suç değildir veya topunuzun amuna koyayım da.
  ancak x kişinin anasının amına beton döküp soğuyup katılaşana bekleyip sonra da o betonu kırana kadar sikeyim derseniz bu bir kişiyi doğrudan gösterdiğiniz için suçtur.

  küfürleri örneklerim daha net anlaşılsın diye yazdım yanlış anlaşılmasın küfre sıcak bakmıyorum.
  1 -1 ... allah yok din yalan
 • adalet ve kalkınma partisi

  .
  hakkında bir iki saptama ve yorum yapmayı birkaç gündür düşünüyor ama nereden başlayacağımı bilemiyordum, aha da yardırıyorum;

  adalet ve kalkınma partisi bir şemsiyedir. içindeki farklı hizipler voltron'ı oluşturmuşlardır. büyük ortaklar recep tayyip erdoğan ve fethullah terör örgütü'dür. küçük ortaklar ise eski tüfek solcular, ülkücüler, liboşlar ve kürtçülerdir. bu ortaklar bir dönem turgut özal'ı şişirerek başa getirmişlerdi, şimdi de recep tayyip erdoğan'ı. tek tek hiçbiri %5'i aşamayacak büyük ortaklar ve %1'i aşamayacak küçük ortaklar birleşince güncel durum ortaya çıkmıştır.

  ilk seçimdeki büyük başarının altında yatan neden ortakların etki alanlarında canla başla çalışmalarıdır. öyle ki ülkü ocakları başta istanbul olmak üzere mhp'ye değil akp'ye çalışmışlardır. zaten günümüzde ülkü ocakları'nın adının okunmayacak kadar güdük kalmasının nedeni de budur. neyse...

  ilk seçimlerde gelen büyük başarı sonunda büyük ortaklar ülkücüler'i, görevlerini bitirdiklerini düşünerek, bir köşeye attılar. böylece kürşad tüzmen ve birkaç kişi daha aday bile gösterilmediler.

  bir sonraki seçimce sıra liboşlara gelmişti. cüneyt ülsever gibi liberallerle iktidar şakşakçılığı yapan, kısa yoldan köşe dönem isteyen gerçek liboşları ayırdılar. liberaller atıldı, liboşlar ise "eğlensin çocuklar" kıvamında taraf v.b. birkaç muzır neşriyata tıkıldılar. liboşlar durumdan memnun. hem ciddi iş yaptıkları kanısı uyandırıyorlar hem de ipe sapa gelmez yöntemlerle ortak düşmana**** salladıkça sallıyorlar. arada tarafsız(!) görünmek için de rte'yi falan eleştirir gibi görünüyorlar. büyük ortakların da çok işine yarıyorlar çünkü gündem saptırma konusunda çok başarılılar. ancak son mehmet baransu olayında görünmüştür ki efendilerinin kuyruklarına bastıkları anda şamarı yer ve otururlar.

  işte bu ahval ve şeraitte son genel seçimlere geldik. büyük ortaklar mhp'yi meclis dışında bırakmak için daha önce kurtuldukları ülkücülerin oylarını istediler. bunu da ahmet kutalmış türkeş gibi bir çocukla yapmayı uygun gördüler. üstüne bir de mhp'deki kaset skandalı patlatıldı ama bu kez kendi kalelerine gol attılar. mhp meclis'e girdi.

  burada chp'ye bir bölüm ayırmak zorundayım: deniz baykal ve kurmaylarının başına örülen çorap çok başarılı oldu. kemal kılıçdaroğlu'nu kukla başkan yapan ve örgütü parmağında oynatan gürsel tekin chp'nin anasını ağlattı. güneydoğu anadolu bölgesi'ndeki kürt oylarına göz dikti ama bunun boş olduğunu seçim gecesi gördü. çünkü dinci kürtçüler akp'den şaşmazken laisist kürtçülerin oyları zaten bdp'nindi. dep'in kuruluşundan beri kürt oyları hep böyleydi zaten. dinciler en güçlü gördükleri dinci partiye, laisistler ise dep ve ardıllarına oy verirlerdi. işte gürsel tekin'in bu hamlesini gözümüze soktu yandaş basın. akp'yle birebir aynı söylemlerde bulunan chp akp maşası basın tarafından itin götüne sokuldu. güneydoğu'ya pirince giderken batı anadolu'daki bulgurdan oldu. iktidar diye yola çıkıp ege kıyılarındaki sarsılmaz gözüyle bakılan tahtı da sallandı, hatta bazı bölgelerde devrildi.

  dönelim konumuza;
  akp şemsiyesi altında şu anda etkin konumların tümünde ya tayyipçiler ya da fethullahçılar var. sesi çok çıkan kürtçüler olsa da bunlar iki büyük ortaktan birinin eteği altından kıvranmak dışında bir şeyler yapmıyorlar. bu anlamda akp'yi kuran rte-ftö koalisyonu parti içindeki amacını başarmış, küçük ortakları aralarında paylaşmış bulunuyor. ülke yönetimi ve devlet düzeni konularında da mutabık oldukları işleri teker teker başardılar. devletin üniter yapısı, ulus devlet ilkesi, sosyal devlet ilkesi, tsk, yargı falan hep bertaraf edilmiş durumdalar. akp ve türkiye için en önemli viraja ise yeni yeni geliyoruz;

  recep tayyip erdoğan ile fethullah gülen arasındaki güç savaşı ufak ufak açığa çıkıyor. bunlardan biri diğerini yutmak için fırsat kolluyor. iki tarafın da ellerinde önemli kozlar var ve ülke içi soğuk savaş kilitlenmiş gibi görünüyor ama bel altı vuruşlar da gelmiyor değil. nadire içkale, denizfeneri derneği, kanser haberleri sızdırılması, savaş uçaklarıyla bombalanan kaçakçılar... bunların tümü soğuk savaşın piyon hamleleridir. şu an recep tayyip erdoğan güçlü görünüyor ama polis ve istihbarat ftö'nün elinde. üstelik bu rte'nin son genel seçimiydi ve sonraki seçime girmeyecek. bu durumda ne olur kestirmek güç.

  son olarak ilker başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili rte'nin açıklamalarının da içten olduğunu düşünüyorum. bunun nedeni ilker başbuğ'a bayılması değil sıranın kendisine geldiğini düşünmesi çünkü savcılar kendisinin değil ftö'nün adamları. evet, görünen o ki ftö uygulamaya geçmek ve recep tayyip erdoğan'ı bitirmek için fırsat kolluyor.

  ekleme: sonuçta fethullah gülen iran modeli, recep tayyip erdoğan ise daha çok suudi arabistan/mısır modeli bir yönetim arayışındalar. bunlardan biri diğerini elemek ama onun yandaşlarını küstürmeden bunu yapmak istiyor. olan türkiye cumhuriyeti'ne oluyor.
  17 -4 ... sadaeke
 • nestor makhno

  .
  kızıl ordu tarafından ihanete uğrayan ukraynalı devrimci.

  makhnovşçina hareketinin başını çekenlerdendir, kronstadt ve ukrayna anarşist hareketini temellendiren teorisyenlerden ve pratisyenlerdendir, kızıl ordu'ya ve faşist çarlığa karşı verdiği mücadele takdire şayandır, saygı duyulasıdır.

  idealize ettiğim az sayıdaki teorisyenlerdendir.
  3 ... folkslave
 • sözlük yazarlarının itirafları

  .
  artık bir şeyler yapmak, harekete geçmek lazımdı. pet şişeleri olduğu gibi çöpe atmak yerine kapaklarını toplayıp tekerlekli sandalye kampanyası için biriktirmek, artan yemekleri doğruca çöpe dökmek yerine bir kaba ya da bir poşete koyup dışarı çıkarken de çöpün kenarına bırakmak gerekti. bunun dışında, iyi hissettirdiğini bildiğin halde spor yapmamak nedendi? yıllardır öğrenemediğin şu ingilizce'yi adamakıllı öğrenmek için dil kursuna gitmemek nedendi? bir sürü hastalığının olduğunu ve bunlardan rahatsızlık duyduğunu bilmene rağmen hastaneye gitmemen niyeydi? bunların hepsinin cevabı koyvermişlik miydi yoksa yeterli gücü kendinde bulamayış mıydı? hayır, ikisinden de farklı bir şey olmalıydı..

  ben de her insan gibi öyle saçma anlar yaşadım ki... bütün bu anların ileride yazmak istediğim kitap için bir kaynak bir ilham olduğunu düşünerek teselli bulmaya çalıştım. geriye dönüp bakıldığında gülünecek ve en fazla birkaç saniyeliğine düşünülecek o anlar, gerçekten de bir amaca hizmet ediyorlar mıydı yoksa hepsi birer saçmalıktan mı ibaretti? kader dedikleri o şeyin parmağının izleri mi vardı, yoksa tesadüf dedikleri o şeyin küstah gülümsemesi mi bu anların üzerinde? tanrının bir oyunu ise bu oyunun türü ve hayatımın diğer kısmıyla olan tutarlılığı neydi?

  bu düşünceler eşliğinde mazimi gözden geçirirken, birkaç da not edip paylaşmak istediğim anılar oldu. bunları bir başkasının anlayabileceği şekilde bir aktarım yapabilecek takati kendimde henüz bulabilmiş değilim. sanıyorum ki bu anıların yok olup gitmesine izin vermeyecek kadar bana ve insan tabiatına aykırı bir çaba gösteren bir beynim olduğundan dolayı bunları sizinle paylaşabileceğim.

  sevmiştim. en azından kendimi, sevdiğime inandırmıştım. o ise kendini bir anda, ışık hızıyla uzaklaştırmasını bildi benden. olmadığı biriymiş gibi görünerek yaptı bunu.. kitap yazma isteğimden bahsetmiştim ona. hikayenin esas kızı olacağım deyip gülmüştü. bir gün bir kitap yazarsam ve sana da bu kitapta yer vermeyi düşünürsem, konumun bir fahişeninkinden farklı olmayacak.

  not: böyle bir olay yaşanmamıştır, hepsi hayali birkaç karalamadan ibarettir. yani sözlük kızları olur olmaz şeyler düşünmesin benimle ilgili. el değmemiş, yakışıklı bir çocuğum. bana olan arzunuz eksilmesin. hepinizi seviyorum, özellikle de güzel olanlarınızı. erkeklerden de akıllı olup etrafa rahatsızlık vermeyen, egosunu kontrol etmeyi bilen yazarları seviyorum.
  12 -9 ... bir istasyon insani
 • ayağı güzel kadın

  .
  Valla bir bayanin ayagi bakimliysa her yeri bakimlidir.
  3 ... klasik forvet
 • yoruldum

  .
  yoruldum. bir eylem. hadi gelsin beğeniler.
  13 -1 ... neggen